Blerja e «Skanderbeg Books» nga «PEMA»

«Skanderbeg Books», e njohur tashmë si shtëpia botuese ekskluzive e shumë autorëve të rëndësishem të huaj dhe shqiptarë, siprej 1 shtatorit të vitit 2023 është blerë dhe administrohet plotësisht nga Kompania «PEMA», shtëpi botuese dhe rrjet librar (me emrin e mirënjohur tregtar «Libraria Buzuku») me seli në Prishtinë dhe në Tiranë.

Flutura Açka (m), Edon Zeneli (q) edhe Besian Zeneli (d).

 

Home

Botime të reja

Lista e plotë

Flutura Açka

Mifi shqip

Aktivitete

Katalog
(pdf)

Kontakt

Lidhje

www.skanderbegbooks.com/wereldvenster

Librat e Skanderbeg Books mund t'i bleni në www.shtepiaelibrit.com

 

DANC DANC DANC
roman
HARUKI MURAKAMI
Përktheu:Orjeta Marku
416 faqe
PAS TËRMETIT
roman
HARUKI MURAKAMI
Përktheu: Artan Kuçi
136 faqe
KUR BIE NATA
Roman
HARUKI MURAKAMI
Përktheu: Artan Kuçi
160 faqe

NJË NJERI I ZAKONSHËM
roman
PHILIP ROTH
Përktheu: Engjëllushe Shqarrii
136 faqe

GJUETIA E ETHSHME E DELES
roman
HARUKI MURAKAMI
Përktheu: Orjeta Marku
320 faqe
I PANGJYRY TSUKURU TAZAKI
roman
HARUKI MURAKAMI
Përktheu: Artan Kuçi
280 faqe
HOEDER VAN HET LICHT
poezi
FLUTURA AÇKA
Përktheu: Roel Schuyt
50 faqe
ROJA I RITËS
poezi
FLUTURA AÇKA
104 faqe
BIRI
roman
FLUTURA AÇKA
268 faqe
STAMBOLLI
kujtime
ORHAN PAMUK
Përktheu: Rubin Hoxha
412 faqe
SËRISH DASHURI
roman
DORIS LESSING
Përktheu: Greta Përgjegji
368 faqe
GJYSMA E DIELLIT TË VERDHË
roman
NGOZI ADICHIE
Përktheu: Merita Meçe
551 faqe

NËNSHTRIMI
roman
MICHEL HOUELLEBECQ
240 faqe

ZGJERIMI I FUSHËS SË LUFTËS
roman
MICHEL HOUELLEBECQ
152 faqe
ISHULLI I MUNDSHËM
roman
MICHEL HOUELLEBECQ
Përktheu:Saverino Pasho
332 faqe

HIENAT BANKARE
JORIS LUYENDIJK
Përktheu:Artan Qoqi
256 faqe

LIRIA
roman
JONATHAN FRANZEN
Përktheu: Sokol Bega
646 faqe

TË FTUAR NË RRETHIN E DHJETË
roman
Flutura Açka
462 faqe
MARTESË ME NJË KOMUNIST
roman
PHILIP ROTH
Përktheu:Shpëtim Myshketa
352 faqe
KRONIKA E ZOGUT KURDISËS
Roman
HARUKI MURAKAMI
Përktheu: Etta Klosi
677 faqe
LOLITA
Roman
VLADIMIR NABOKOV
Përktheu: Lili Bare
358 faqe
FESTA Ë CJAPIT
Roman
MARIO VARGAS LLOSA
Përktheu: Bajram Karabolli
416 faqe
VAJZA E PRAPË
Roman
MARIO VARGAS LLOSA
Përktheu:Bajram Karabolli
372 faqe
PESË QOSHET
Roman
MARIO VARGAS LLOSA
Përktheu: Erion Karabolli
208 faqe

Libra të tjerë së shpeti:

Albania and Kosovo in Colour 1913
L'Albanie et le Kosovo en couleurs 1913
Shqipëria dhe Kosova në Ngjyra, 1913

 

 


Een fascinatie voor Theth
Het Albanese bergdorp
van A. den Doolaard
(holandisht)

Gerda Mulder (tekst)
Herman Zonderland (foto's)

230 p., full color
€24,90
ISBN 978 90 76905 28 0

Te bestellen bij/to order at: bol.com and amazon.co.ukOrhan Pamuk dhe Flutura Açka

Pamuk in the Albanian press

 

 

 

 

 

Orhan Pamuk
- Turqi
Çmimi Nobel 2006 në Letërsi
Unë jam e kuqja, (2006)
Bora
(2007)
Baulja a babait (2007)

Kështjella e bardhë (2008)
Shtëpia e heshtjes (2008)
Jeta e re (2009)

Stambolli (2010)
Muzeu i pafajësisë (2011)
Flokëkuqja (2016)
Libri i zi (2017)
Xhevdet beu dhe të bijtë (2018)

Çudia në mendjen time (2021)
Ngjyra të tjera (2021)

Elfriede Jelinek
-Austri
Çmimi Nobel 2004 në Letërsi

Pianistja (2005/2006)
Dashnoret (2006)
Epshi
(2007)
Të përjashtuarit (2010)
Lakmia (2011)

Doris Lessing
- Anglo
Çmimi Nobel 2007 në Letërsi
Fëmija i pestë (2008)
Vera para erresires (2010)
Sërish dashuri
(2017)

Richard van den Brink (m) dhe J.M. Coetzee. Amsterdam Maj 2010; (picturi Herman Zonderland).

J.M. Coetzee
- Afrika e Jugut
Çmimi Nobel 2003 në Letërsi
Askund (2003)
Turpi
(2004)

I ngadalti
(2007)
Jeta dhe koha e Majkëll K.
(2011)


Michel Houellebecq
-
Francë
Platforma
(2007/2010)
Ishulli i mundshëm  (2010)
Zgjerimi i fushës
së luftës (2011)
Thërrmijat elementare (2015)
Harta dhe territori (2015)
Nënshtrim
(2015)

Serotinina (2019)
Ndërhyrjet (2021)

Ian McEwan
- Angli
E shtuna (Maj 2007)
Sëmundje dashurie (2008)
Në bregun Chesil(2009)
Shfajësimi
(2021)
Solar (2021)
Amsterdam (2021)

Amos Oz
- Izrael
Të njohësh një grua (2007)
Rrëfim për dashurinë dhe errësirën (2009)
Majkëlli im (2011)
Si të kurosh një fanatik (2012)
Jetë fshati (2015)
Jeta rimon me vdekjen (2015)
Juda (2019)

Haruki Murakami
- Japoni

I dashur Sputnik (2008)
Kronika e zogut kurdisës (2009)
Pylli norvegjez (2011)
Kafka në breg (2015)
Në jug të kufirit (2017)
Elefanti zhduket (2018)
I pangjyri Tsukuru Tazaki dhe vitet e tij të pelegrinazhit (2018)
Gjuetisë e ethshme e deles (2019)
Kur bie nata (2020)

Dance, Dance, Dance
(2020)
1q84 Libri i paré (2021)
Veta e parë njëjës (2021)
Burra pa gra (2021)


Philip Roth
- ShBA
Inati (2009)
Del hija (2011)
Ankimi i Portnoit (2012)
Martesë me një komunist (2017)

Njé njeri i zakoshëm
(2021)
Pastoralja amerikane
(2021)
Njolla njerëzore
(2021)
Përulja
(2021)


Vladimir Nabokov
- ShBA
Lolita (2012)
Pnin (2015)
Ftesë për ndëshkim (2016)
Dhuntia (2020)
Zjarr i zbehtë (2020)
Kujtesa flet
(2020)

Jonathan Franzen
- ShBA
Korrigjimet (2015)
Liria (2017)
Purity (2018)

Jonathan Franzen dhe Flutura Açka, Tiranë 9 Mars 2012

Roman nga Flutura Açka:

Të ftuar në Rrethin e Dhjetë